lakselus på villaks
Lakselus på villaks.
Oppdrett/Lakselus

Lusedødelighet 2023

Fjoråret var tidenes dårligste laksefiskesesong. En god del av grunnen til dette er lett å skjønne om man ser på den vedvarende negative påvirkningen på villakssmolt som skal ut i havet om våren. Her har vi samlet alle elvene som Havforskningsinstituttet har beregnet dødelighet for.

onsdag 24.januar 2024 / 13:42

Havforskningsinstituttet beregner lusedødelighet på utvandrende laksesmolt. Dødeligheten beregnes på elvenivå innenfor de enkelte produksjonsområdene. Estimert lakselusindusert dødelighet av atlantisk laks (Salmo salar) under utvandring av smolt i Norge. Elvespesifikk estimert dødelighet er gitt i kolonnen «Normal». Dødeligheten er også estimert for fisk med antatt vandring 10 dager tidligere og senere enn elvas normale utvandringstidpunkt, og for fisk med antatt høyere og lavere toleranse for luseangrepsnivåer. Hele datasettet, fra 2012 til 2023 kan finnes på Norwegian Marine Datasenter.

PO1 har ikke oppdrett. Fargen på produksjonsområdet tilsvarer dagens farge som er vedtatt i Trafikklyssystemet. Fargen i lusedødelighetskolonnen tilsvarer hvilken farge den enkelte elva har. 

Artikkelen er oppdatert 16.02.2024, etter at det ble oppdaget feil i datakolonnene.

Norske Lakseelver mener at dette viser nødvendigheten av en hurtig transformasjon over til lukka anlegg. Hvordan dette kan gjøres, kan du lese her.

PO1 - Svenskegrensen til RyfylkeLusedødelighet %Tidlig Utvandring %Sein utvandring %Høy tålegrense %Lav tålegrense %
Enningsdalselva0,100,90,10,1
Glomma og Aagaardselva0,100,90,10,1
Hølenelva0,100,90,10,1
Gjersjøelva0,100,90,10,1
Åroselva0,100,90,10,1
Lierelva0,100,90,10,1
Drammenselva 0,100,90,10,1
Aulielva0,100,90,10,1
Numedalslågen0,100,90,10,1
Herrevassdraget0,100,90,10,1
Skiensvassdraget0,100,90,10,1
Søndeledelva/Gjerstadelva0,100,90,10,1
Storelva - Vegårvassdraget0,100,90,10,1
Nidelva Arendal0,100,90,10,1
Tovdalselva0,100,90,10,1
Otra0,100,90,10,1
Søgne- og Songdalselva0,100,90,10,1
Mandalselva0,100,90,10,1
Lyngdalselva (Lygna)0,100,90,10,1
Feda (Fedeelva)0,100,90,10,1
Kvina0,100,90,10,1
Sokna (Sokndalselva)0,100,90,10,1
Åna-Sira0,100,90,10,1
Hellelandvassdraget0,2010,20,2
Ogna0,301,40,30,2
Fuglestadelva0,40,11,60,40,2
Kvasseimselva0,50,11,80,50,3
S. Varhaugselv0,90,32,60,90,5
N. Varhaugselv10,32,80,90,5
Håelva1,50,53,81,90,6
Orreelva1,70,64,22,30,7
Lysakerelva0,100,90,10,1
Sandneselva0,100,90,10,1
Sandvikselva0,100,90,10,1
      
PO2 - RyfylkeLusedødelighet %Tidlig Utvandring %Sein utvandring %Høy tålegrense %Lav tålegrense %
Audna1,70,82,20,54,2
Bjerkreimselva6,43,210,12,711,3
Figgjo9,55,412,74,515,4
Sandneselva8,6512414,3
Dirdalselva9,75,712,64,615,6
Espedalselva11,27,914,25,417,6
Frafjordelva7,44,2113,312,7
Lyseelva14,59,117,57,421,9
Jørpelandselva28,721,134,216,839,2
Årdalselva31,224,137,418,742,2
Hjelmelandselva33,126,139,920,244,4
Vorma (Vormedalselva)39,337,846,924,951,7
Førreelva

Førreelva
32,325,338,419,543,5
Hålandselva (i Erfjord)32,228,542,319,443,2
Ulla (vadlaelva)36,728,842,923,148,3
Suldalslågen36,828,542,423,348,4
Nordelva i Sauda (Åbøelva)36,834,147,62348,7
Storelva (Saudavassdraget)35,8334722,147,6
Rødneelva (Sandeidelva)36,82348,747,634,1
Vikedalselva35,822,147,64733
      
PO3 - Karmøy til SotraLusedødelighet %Tidlig Utvandring %Sein utvandring %Høy tålegrense %Lav tålegrense %
Etne13,86,921,27,220,9
Fjæraelva (Rullestadelva)2114,727,911,929,8
Uskedalselva32,634,236,119,743,7
Jondalselva32,233,735,719,543,2
Opo m/Sandvinvatnet40,140,442,525,552,6
Kinso
Kinso
Kinso
43,240,742,828,256,1
Eio m/Bjoreio og Eidfjordvatnet41,840,443,726,954,5
Granvinsvassdraget43,241,442,828,156
Steinsdalselva41,640,343,526,754,3
Oselva40,540,342,625,853,1
Tysseelva (Samnanger)19,319,728,210,627,7
Osenelva



 
26,123,436,915,135,9
      
PO4 - Nordhordland til StadtLusedødelighet %Tidlig Utvandring %Sein utvandring %Høy tålegrense %Lav tålegrense %
Loneelva9,91210,94,516,2
Storelva (Arnaelva)10,313,310,94,716,7
Daleelva (Vaksdal)12,315,213,25,819,2
Vosso, Bolstadelva97,911415,2
Ekso (Eksingedalsvassdraget)97,811,1415,2
Moelva (Modalselva)97,811,1415,2
Haugdalselva15,712,923,47,923,5
Matreelva16,212,923,68,224
Frøysetelva13,610,719,66,720,8
Vikja2120,724,211,429,8
Nærøydalselva2322,323,512,932,3
Flåmselva23,321,923,413,132,6
Aurlandselva23,622,122,913,333
Lærdalselva23,921,822,413,533,4
Mørkridselva23,821,720,713,433,3
Sogndalselva22,521,623,712,531,7
Årøyvassdraget22,921,923,412,832,1
Daleelva i Høyanger19,317,920,810,327,8
Ø.Vadheimselva18,116,619,69,626,4
Ytredalselva (Høyanger)18,516,819,69,826,8
Bøelva (Leirvikelva)14,912,316,77,622,2
Storelva-Dale (Dalsbøelva) i Fjaler6,95,412,92,812,4
Flekkeelva6,95,212,92,812,4
Kvamselva i Gaular13,89,518,36,721
Rivedalselva6,5512,32,611,9
Gaula Sunnfjord13,99,618,36,821,2
Nausta14,49,918,97,221,8
Jølstra14,69,819,17,222
Hopselva i Hyen (Hopeelva)19,923,820,910,828,6
Åelva/Ommedalselva19,923,820,910,828,6
Ryggelva19,223,621,810,327,7
Gloppenelva19,223,321,910,327,7
Olden19,821,321,410,628,4
Loelva (Loenvassdraget)19,621,221,910,628,2
Stryneelva19,721,521,710,628,2
Hjalma18,922,319,31027,4
Eidselva18,822,219,81027,2
Ervikelva0,40,32,20,11,6
      
PO5 - Stadt til HustadvikaLusedødelighet %Tidlig Utvandring %Sein utvandring %Høy tålegrense %Lav tålegrense %
Åheimselva3,83,36,61,47,8
Oselva i Syvde (Sørdalsvatnet)28,821,634,31739,3
Norddalselva (Vikelva)29,122,23517,239,6
Austefjordelva (Fyrdselva)32,325,739,219,443,5
Stigedalselva (Kilselva)32,726,739,919,744
S. Vartdalselv33,326,940,820,244,7
N. Vartdalselv33,226,640,620,144,6
Barstadvikelva35,728,941,421,947,5
Ørstaelva36,73243,922,748,6
Hareidselva373344,62348,9
Vågselva (Gursken)32,324,83719,543,4
Bondalselva32,626,238,719,743,8
Vikelva (Bjørkeelva)31,62436,31942,7
Norangdalselva35,930,242,522,147,7
Aureelva25,717,730,114,935,5
Velledalselva (Fetvassdraget)4,73,17,128,8
Stranda6,87,513,93,411
Korsbrekkelva14,79,823,57,921,8
Eidsdalselva (Ytterdalselva)14,49,923,67,721,4
Norddalselva (Dalsbygdelva) i Norddal29,31940,518,439
Tafjordelva29,11939,918,238,8
Stordalselva10,37,3124,716,7
Vaksvikelva8,96,110,73,914,9
Valldøla10,9812,3517,4
Ørskogelva17,411,919,8925,6
Solnørelva4,436,21,78,9
Tennfjordelva14,210,622,97,421,2
Hildreelva15,111,917,27,422,6
Vatneelva151217,77,422,6
Skorgeelva 1511,917,17,422,5
Tressa18,214,818,19,426,5
Måna19,21618,51027,7
Innfjordelva2627,127,81535,9
Isa Glutra26,429,329,415,236,4
Rauma26,628,829,515,436,6
Mittetelva26,629,430,215,436,6
Visa (Vistdalselva)27,229,530,315,837,3
Eira25,724,627,114,835,5
Røa (Hovdenakken)25,12325,114,334,7
Olterelva/Istadelva26,629,430,115,336,6
Oppdøla24,421,723,913,834
Osenvassdraget (Molde)22,919,822,912,732,1
Sylte-/Moaelva2,82,14,20,96,6
Hustadelva m/Fustvatnet og Langvatnet0,80,92,40,22,9
      
PO6 - Nordmøre og Sør-TrøndelagLusedødelighet %Tidlig Utvandring %Sein utvandring %Høy tålegrense %Lav tålegrense %
Vågsbøelva (Nosvassdraget)8,26,911,13,713,8
Batnfjordelva13,48,820,4720,4
Usma (Øksendalselva)19,111,126,310,927,3
Litledalselva19,511,727,411,127,8
Driva19,711,527,111,228
Søya26,218,731,915,336,1
Toåa26,619,432,815,636,5
Bævra (Svorka)25,818,832,21535,6
Surna25,919,232,115,135,7
Todalselva i Aure3428,940,420,845,4
Fjelna34,829,541,121,446,4
Åelva (Røsta)26,71831,915,636,7
Skjenaldelva16,31226,58,524,2
Orkla16,111,925,98,423,9
Børsaelva16,612,627,38,724,4
Vigda16,612,927,78,724,5
Gaula1712,927,68,924,9
Homla (Hommelvikelva)20,714,832,411,529,3
Nidelva i Trondheim17,813,829,29,525,9
Stjørdalsvassdraget22,415,13312,831,4
Levangerelva28,717,634,617,638,6
Verdalselva30,219,13618,740,4
Figga3322,538,320,643,7
Steinkjer33,322,938,620,944,2
Moldelva33,122,138,120,743,9
Tangstadelva28,917,934,917,838,9
Mossa26,916,434,316,336,5
Hasselelva13,38,921,46,720,4
Osaelva Sørfjorden13,28,621,86,720,2
Nordelva Nordfjorden13,38,8226,820,3
Teksdalselva5,83,19,92,510,6
Oldelva7,33,811,83,312,8
Stordalselva i Åfjord7,44,314,83,312,8
Norddalselva i Åfjord7,54,314,63,413
Straumvassdraget3,639,81,37,6
Steinsdalselva1,213,70,33,7
Grytelva (på Hitra)7,64,214,93,413,1
Skauga13,99,622,2721,2
      
PO7 Nord Trøndelag med BindalLusedødelighet %Tidlig Utvandring %Sein utvandring %Høy tålegrense %Lav tålegrense %
Skjellåa2,123,80,65,7
Storelva i Flatanger2,32,24,30,76
Sitterelva5,24,87,8210,1
Oksdøla1,61,24,90,54,3
Aursunda (Aursundlielva)1,91,15,20,64,7
Bogna21,15,70,74,8
Årgårdselva1,71,250,54,4
Namsenvassdraget21,25,90,74,9
Vetterhuselva21,56,20,65,1
Moelva m/Salsvatnet (hovedstreng av Salvassdraget)1,51,45,10,44,4
Kvistenelva2,92,47,116,7
Kongsmoelva31,326,334,419,241,8
Storelva (Lonet)187,933,111,325,2
Terråkvassdraget31,226,734,519,241,8
Urvollvassdraget31,927,334,419,842,4
Bogelva33,328,335,820,944,1
Storelva35,532,43822,346,8
Åbjøravassdraget31,826,83419,642,4
Eidevassdraget 3026,232,718,240,4
      
PO8 - Helgeland til BodøLusedødelighet %Tidlig Utvandring %Sein utvandring %Høy tålegrense %Lav tålegrense %
Færsetvassdraget1,60,84,80,54
Sausvassdraget15,217,115,37,722,7
Lomselva (Lomsdalselva)15,317,115,57,922,9
Lakselvvassdraget4,22,56,21,68,7
Hestdalselva5,63,77,32,310,6
Halsaelva5,73,87,32,310,7
Aunelva???4,62,97,51,89,2
Hundåla5,13,38,5210
Vefsna5,53,79,22,210,5
Drevja5,33,68,92,110,2
Fusta5,43,58,82,210,3
Leirelvvassdraget84,115,53,813,5
Ranelva i Leirfjord8,2415,33,913,7
Bardalselva9,65,216,14,615,5
Bjerkaelva11,26,419,35,517,6
Røssåga11,16,418,85,517,5
Ranaelva12,27,120,26,118,8
Flostrandvassdraget15,810,324,28,423,5
Silavassdraget14,89,122,57,922,1
Gjervalelva, Rødøy15,614,116,77,823,3
Spildervassdraget (Spildra)7,86,56,33,313,6
Reipåvassdraget6,87,25,42,812,3
Laksådalsvassdraget (Laksåa)2,63,22,50,86,4
Beiarvassdraget4,45,15,21,69,2
Valneselva, Bodø3,33,64,21,17,7
Lakselva (Misværelva)4,357,11,59
Saltdalselva4,35,17,51,69,1
Laksåa i Valnesfjord (Fauske)4,356,31,69
Sulitjelmavassdraget (Sjønståelva)5,271,59*
Futelva, Bodø44,51,27,8*
      
PO9 - Vestfjorden og VesterålenLusedødelighet %Tidlig Utvandring %Sein utvandring %Høy tålegrense %Lav tålegrense %
Fjærevassdraget2,91,64,116,7
Lakselva (Valljorda)1110,112,7517,7
Laksåga Nordfjorden10,89,812,64,917,4
Bonnåga10,59,612,44,717,1
Kobbelva10,89,712,54,817,4
Hopvassdraget16,611,125,1924,4
Skjelvareidvassdraget2,21,53,30,75,5
Storvasselva i Hamarøy3,51,96,81,37,5
Varpavassdraget (Kvannelva)3,51,96,81,37,4
Forsåelva6,24,49,62,511,4
Stabburselva (Hellemovassdraget)7,65,312,13,313,2
Forsåvassdraget, Ballangen8,35,7123,614,1
Kjellelva (Kjeldebotnvassdraget)10,46,215,24,916,8
Rånavassdraget (Ballangen)11,98,118,15,618,7
Skjoma m/Kobbelva13,89,9226,821,1
Rombakselva15,111,4257,622,7
Elvegårdselva i Narvik14,110,423,26,921,5
Laksåvassdraget i Evenes11,9819,35,718,8
Myklebostadvassdraget9,35,414,14,315,3
Kongsvikelva, Tjeldsund13,37,319,16,720,3
Sneiselvvassdraget i Lødingen6,74,110,52,912
Heggedalselva i Lødingen74,111,13,112,3
Teinvassdraget6,34,310,82,611,5
Kaljordvassdraget3,61,54,71,47,4
Blokkenvassdraget4,91,88,3